ЧАСТИНА 8 (НРБУ-97)

8       РАДІАЦІЙНО-ГІГІЄНІЧНІ РЕГЛАМЕНТИ ЧЕТВЕРТОЇ ГРУПИ

8.1       Регламенти цієї групи спрямовані на зменшення доз хронічного опромінення людини від техногенно-підсилених джерел природного походження в побуті та на виробництві.

8.2       Протирадіаційний захист в умовах хронічного опромінення базується на системі заходів (контрзаходів), які завжди є втручанням у життєдіяльність людини, чи у сферу господарського та соціально-побутового функціонування території.

8.3       Кількісними критеріями, що забезпечують протирадіаційний захист від техногенно-підсилених джерел природного походження є:

(а)        рівні обов’язкових дій для запобіжного радіаційного контролю;

(б)       рівні дій для поточного радіаційного контролю.

Рівні обов’язкових дій та рівні дій виражаються в термінах таких показників радіаційної ситуації, які можна вимірювати, зокрема:

8.4       При перевищенні відповідного рівня обов’язкових дій на конкретному об’єкті  втручання практично завжди доцільне і носить попереджувальний характер.

При перевищенні відповідного рівня дій, втручання планується на підставі визначення структури та величини всіх складових сумарної дози опромінення від техногенно-підсилених джерел природного походження з подальшою процедурою оптимізації контрзаходу по її зменшенню. В окремих випадках можуть виникати ситуації, коли оптимальний контрзахід, що зменшує сумарну дозу опромінення найменшими затратами, буде спрямований не на джерело, що перевищує рівень дій, а на інше техногенно-підсилене джерело природного походження.

8.5       Рівні обовязкових дій.

8.5.1    Ефективна питома активність природних радіонуклідів у будівельних матеріалах та мінеральній будівельній сировині.

(а) Величина ефективної питомої активності природних радіонуклідівеф) у будівельних матеріалах та мінеральній будівельній сировині визначається як зважена сума питомих активностей радію-226 (АRa), торію-232 (АTh) і калію-40 (АK) за формулою:

Аеф = ARa + 1,31·ATh + 0,085·AK,

де 1,31 і 0,085 - зважуючі коефіцієнти для торію-232 і калію-40 відповідно по відношенню до радію-226.

(б) Коли величина Аеф в будівельних матеріалах та мінеральній будівельній сировині нижче або дорівнює 370 Бк·кг-1, то вони можуть використовуватись для всіх видів будівництва без обмежень (I клас).

(в) Будівельні матеріали та мінеральна будівельна сировина, в яких Аеф вище
370 Бк·кг-1, але нижче або дорівнює 740 Бк·кг-1 (II клас), можуть бути використані:

(г) Будівельні матеріали та мінеральна будівельна сировина, в яких Аеф перевищує 740 Бк·кг-1, але нижче, або дорівнює 1350 Бк·кг-1 (III клас), можуть бути використані наступним чином:

в межах населених пунктів:

поза межами населених пунктів:

(д) Величина Аеф не повинна перевищувати 3700 Бк·кг-1 для оздоблювальних матеріалів, що мають естетичну цінність. Використання їх для внутрішнього та зовнішнього оздоблення об’єктів громадського призначення (за виключенням дитячих закладів де величина Аеф має відповідати вимогам п. 8.5.1(б)), а також для зовнішнього оздоблення цокольних частин житлових будинків може бути дозволене на підставі окремих регламентів, затверджених у встановленому порядку Міністерством охорони здоров’я України.

(е) Наведені значення Аеф відносяться до усереднених значень в межах покладів корисних копалень, дільниці, відвалу або партії матеріалу, який використовується.

8.5.2   Потужність поглиненої в повітрі дози (ППД) гамма-випромінювання в приміщеннях будинків та споруд.

Рівень обов’язкових дій для ППД всередині приміщень будівель та споруд, які проектуються, будуються та реконструюються для експлуатації з постійним перебуванням людей[1], становить 73 пГр·с-1 (30 мкР·год-1), включаючи компоненту від природного радіаційного фону.

8.5.3    Середньорічна еквівалентна рівноважна об’ємна активність (ЕРОА)[2] ізотопів радону в повітрі приміщень.

Рівень обов’язкових дій для середньорічної ЕРОА радону-222 в повітрі зони дихання в приміщеннях будівель та споруд, які будуються та реконструюються для експлуатації з постійним перебуванням людей, становить 50 Бк·м-3, для середньорічної ЕРОА радону-220 (торону) -  3 Бк·м-3.

8.6       Рівні дій.

8.6.1    Рівні дій для потужності поглинутої в повітрі дози (ППД) гамма-випромінювання та середньорічних ЕРОА ізотопів радону в повітрі приміщень дитячих, санаторно-курортних та лікувально-оздоровчих закладів відповідають рівням обов’язкових дій  пунктів 8.5.2. та 8.5.3., відповідно.

8.6.2    Потужність поглиненої в повітрі дози (ППД) гамма-випромінювання в приміщеннях будинків та споруд.

Рівень дій для ППД всередині приміщень будівель та споруд, які експлуатуються з постійним перебуванням людей, становить 122 пГр·с-1 (50 мкР·год-1), включаючи компоненту від природного радіаційного фону.

8.6.3    Середньорічна еквівалентна рівноважна об’ємна активність (ЕРОА)[3] ізотопів радону в повітрі приміщень.

(а) Рівень дій для середньорічної ЕРОА радону-222 в повітрі зони дихання в приміщеннях будівель та споруд, які експлуатуються з постійним перебуванням людей, становить 100 Бк·м-3, для середньорічної ЕРОА радону-220 (торону) -  6 Бк·м-3.

(б) При перевищенні наведених рівнів дій проведення контрзаходів для дитячих, санаторно-курортних та лікувально-оздоровчих закладів, а також громадських приміщень - обов’язкове; для житлових приміщень протирадонові заходи проводяться обов’язково при наявності в сім’ї дітей молодше 14 років; в інших випадках - тільки за згодою власника житла. При цьому власнику житла повинна бути надана повна інформація про дози опромінення та ризики для здоров’я. Відповідальність за реалізацію контрзаходів розподіляється відповідно п.2.3. Порядок дій регламентується окремим документом Міністерства охорони здоров’я України.

8.6.4    Активність природних радіонуклідів у воді джерел господарського та питного водопостачання.

Рівні  дій для природних радіонуклідів в джерелах питного водопостачання становлять:

У разі використання води артезіанських свердловин для господарсько-питного водопостачання або реалізації води артезіанських та інших джерел через торгівельну мережу, кожне джерело (свердловина або група свердловин, що використовуються одночасно) повинно мати паспорт радіаційної якості води, форма якого, строки дії та правила оформлення регламентуються окремим документом Міністерства охорони здоров’я України.

8.7       Вимоги до протирадіаційного захисту людини від техногенно-підсилених джерел природного походження на виробництві.

8.7.1    На виробництві опромінення може бути:

Перелік виробництв, де має місце неминуче опромінення техногенно-підсиленими джерелами природного походження, визначає Головний державний санітарний лікар України. Рівні обов’язкових дій для визначених виробництв регламентуються окремим документом Міністерства охорони здоров’я України.

8.7.2    Ефективна питома активність природних радіонуклідів у мінеральних добривах.

(а) Величина ефективної питомої активності природних радіонуклідівеф) у мінеральних добривах визначається як зважена сума питомих активностей урану-238 (чи радію-226) в рівновазі з іншими ізотопами уранового ряду (AU,Ra) і торію-232 в рівновазі з іншими ізотопами торієвого ряду (ATh) за формулою:

Аеф = AU,Ra + 1,2 ATh,

де 1,2 - зважуючий коефіцієнт для торію-232 по відношенню до радію-226.

(б) Рівень обов’язкових дій для ефективної питомої активності природних радіонуклідівеф) у мінеральних добривах становить  1850 Бк·кг-1.

(в) Для  добрив, що пилять (негранульованих), окрім додержання умови п.8.7.2.(б), рівень обов’язкових  дій по сумі ефективних питомих активностей торію-230 та торію-232 становить 1850 Бк?кг-1.

8.7.3    Ефективна питома активність природних радіонуклідів у виробах з порцеляни, фаянсу, скла та глини.

(а) Величина ефективної питомої активності природних радіонуклідівеф) у готовому виробі з порцеляни, фаянсу, скла та глини визначається як зважена сума питомих активностей радію-226 (ARa), торію-232 (ATh) та калію-40 (AK) за формулою:

Аеф = АRa + 1,31·ATh + 0,085·AK,

де 1,31, 0,085 - зважуючі коефіцієнти для торію-232 і калію-40 відповідно по відношенню до радію-226.

(б) Рівень дій для ефективної питомої активності природних радіонуклідівеф) у готовому виробі з порцеляни, фаянсу, скла та глини становить 370 Бк·кг-1.

8.7.4    Ефективна питома активність природних радіонуклідів у мінеральних барвниках та глазурі.

(а) Величина ефективної питомої активності природних радіонуклідівеф) у мінеральних барвниках та глазурі визначається як зважена сума питомих активностей


 урану-238 (чи радію-226) в рівновазі з іншими ізотопами уранового ряду (AU,Ra) і торію-232 в рівновазі з іншими ізотопами торієвого ряду (ATh) за формулою:

Аеф = AU,Ra + 1,31 ATh,

де 1,31 - зважуючий коефіцієнт для торію-232 по відношенню до радію-226.

(б) Рівень обов’язкових дій для ефективної питомої активності природних радіонуклідівеф) у мінеральних барвниках та глазурі становить 1400 Бк·кг-1.


[1] В межах даного документу до приміщень з постійним перебуванням людей відносяться житлові приміщення, а також приміщення дитячих, санаторно-курортних та лікувально-оздоровчих закладів.

[2] Середньорічна ЕРОА радону визначається тільки інтегральними методами вимірювань; час експозиції радонометрів відповідно до п. 8.5.3 становить 7-10 діб (експрес-оцінка), методичні аспекти проведення вимірювань регламентується окремим документом Міністерства охорони здоров’я України.

[3] Середньорічна ЕРОА радону визначається тільки інтегральними методами вимірювань; час експозиції радонометрів відповідно до п. 8.6.3 - не менше, ніж 30 діб в опалювальний сезон; методичні аспекти проведення вимірювань регламентуються окремим документом Міністерства охорони здоров’я України.

[4] При типовому природному співвідношенні активності 234U до 238U, рівному 2, 1 Бк?кг-1 відповідає приблизно 20 мкг·кг-1

 

Вище ] Спадкоємнiсть i новизна (НРБУ-97) ] Частина 1 ] Частина 2 ] Частина 3 ] Частина 4 ] Частина 5 ] Частина 6 ] Частина 7 ] [ Частина 8 ] Частина 9 ] Додаток 1 ] Додаток 2 ] Додаток 3 ] Додаток 4 ] Додаток 5 ] Додаток 6 ] Додаток 7 ] Додаток 8 ] Додаток 9 ] Додаток 10 ] Додаток 11 ]