ЧАСТИНА 6 (НРБУ-97)

6 РАДІАЦІЙНО-ГІГІЄНІЧНІ РЕГЛАМЕНТИ ДРУГОЇ ГРУПИ - MЕДИЧНЕ ОПРОМIНЕННЯ НАСЕЛЕННЯ

6.1       Медичне опромінення - це опромінення пацієнтів, внаслідок медичних обстежень чи лікування та добровольців.

6.2       Медичне опромінення спрямовано тільки на досягнення очевидної користі для конкретної людини (пацієнта), або суспільства у вигляді отримання необхідної діагностичної,  наукової інформації або терапевтичного ефекту.

6.3       Враховуючи особливості цього виду практичної діяльності, протирадіаційний захист базується на наступних принципах:

6.4       Ліміти доз для обмеження медичного опромінення не встановлюються, а необхідність проведення певної рентгенологічної чи радіологічної процедури обгрунтовується лікарем на основі медичних показань.

6.5       Повторність однотипних рентгенологічних та радіологічних діагностичних процедур обгрунтовується тільки необхідністю і можливістю отримання нової чи розширеної інформації. Необгрунтоване дублювання однотипних діагностичних процедур забороняється. Для запобігання повторів (дублювання) однотипних рентгено-радіонуклідних процедур та отримання якісної клінічної інформації (контроль якості променевих досліджень), необхідно проводити атестацію персоналу та робочих місць, сертифікацію рентгенівської і радіонуклідної діагностичної, радіотерапевтичної техніки та радіофармпрепаратів у відповідності до порядку, що встановлює МОЗ України.

6.6       З метою удосконалення методології використання джерел іонізуючого випромінювання у медицині та зниження рівнів опромінення населення Міністерством охорони здоров’я України запроваджуються рекомендовані рівні медичного опромінення.

6.7       Рекомендовані рівні медичного опромінення та детальні вимоги до обмеження та контролю за опроміненням пацієнтів регламентуються окремими спеціальними документами Міністерства охорони здоров`я України.

6.8       При проведенні профілактичного обстеження населення річна ефективна доза не повинна перевищувати 1 мЗв.

Перевищення цього рівня допускається лише в умовах несприятливої епідемічної ситуації за узгодженням з органами Державної санітарно-епідеміологічної служби Міністерства охорони здоров’я України.

6.9       Особи, які добровільно надають допомогу пацієнтам при проведенні діагностичних та терапевтичних процедур, не повинні зазнавати опромінення у дозах більше 5 мЗв?рік-1.

6.10     Для жінок репродуктивного віку (до 45 років) з діагностованою чи можливою вагітністю, а також у період грудного годування дитини необхідно уникати проведення радіологічних та рентгенологічних процедур, за винятком ургентних випадків.

6.11     Медичне опромінення добровольців, які беруть участь в медико-біологічних дослідженнях, повинно проводитись з дозволу Міністерства охорони здоров`я України при умовах:

6.12     При проведенні радіологічних процедур (введення радіофармацевтичних препаратів) потужність дози гамма-випромінювання на відстані 1 м від пацієнта не повинна перевищувати 10 мкЗв?год-1 (при виході з радіологічного відділення).


Вище ] Спадкоємнiсть i новизна (НРБУ-97) ] Частина 1 ] Частина 2 ] Частина 3 ] Частина 4 ] Частина 5 ] [ Частина 6 ] Частина 7 ] Частина 8 ] Частина 9 ] Додаток 1 ] Додаток 2 ] Додаток 3 ] Додаток 4 ] Додаток 5 ] Додаток 6 ] Додаток 7 ] Додаток 8 ] Додаток 9 ] Додаток 10 ] Додаток 11 ]