АБРЕВІАТУРИ, ТЕРМІНИ, ВИЗНАЧЕННЯ
МАГАТЕ – Міжнародне Агентство з Атомної Енергії.

МКРЗ – Міжнародна Комісія з Радіологічного Захисту.

НРБУ-97 – Норми радіаційної безпеки України, 1997 р.

ОСПУ-2000 – Основні санітарні правила протирадіаційного захисту України (видання 2000 року).

ОУ – Об’єкт “Укриття”.

СПОРО – Санітарні правила поводження з радіоактивними відходами.

РАВ – радіоактивні відходи.

Відмова системи – порушення її нормального функціювання, яке полягає у тому, що реалізувалася хоча б одна з наступних подій:

  • не виконуються передбачені проектом послідовності операцій;
  • не досягається проектний результат (мета) протягом передбаченого проектом часу;
  • не зберігаються передбачені проектом параметри, властивості, характеристики системи або окремих її елементів, вузлів, підсистем.

Групи джерел потенційного опромінення:

  • Перша групаДжерела потенційного опромінення, що можуть призвести до опромінення окремого індивіда або невеликої групи людей.
  • Друга групаДжерела потенційного опромінення, пов'язані з радіаційною аварією, наслідками якої можуть стати опромінення значних контингентів населення та/або радіоактивне забруднення об'єктів довкілля.
  • Третя групаДжерела потенційного опромінення, реалізація яких пов'язана з подіями, які можуть відбутися у майбутньому (в тому числі віддаленому) на звільнених від санітарного нагляду об'єктах в результаті природних аномальних процесів та катастроф, а також ненавмисного втручання людини, через що під опромінення може підпасти населення, що проживає в момент цієї події.
  • Четверта групаДжерела потенційного опромінення пацієнтів, яким проводять радіотерапевтичні та радіо-діагностичні процедури.

Дерево відмов – модель, що застосовується для побудови логічної структури сценаріїв та оцінки ймовірностей критичних подій (у тому числі часткових критичних подій). В моделі “дерево відмов” розгляд починається з певної критичної події (це може бути й часткова критична подія) і далі аналізуються послідовно-паралельні ланцюги проміжних відмов (разом з імовірностями їхнього виникнення), які можуть призвести до критичної події, що розглядається.

Дерево подій – модель, що застосовується для побудови логічної структури сценаріїв та оцінки ймовірностей критичних подій (у тому числі, часткових критичних подій). Модель типу “дерево подій” використовує початкову подію в якості вихідної (початкової) позиції розвитку сценарію критичної події. Далі, через послідовно-паралельні ланцюги проміжних подій, виникнення яких характеризується значеннями ймовірності їхнього виникнення, оцінюється ймовірність реалізації кінцевої часткової критичної події.

Джерело іонізуючого випромінювання (джерело випромінювання) – об'єкт, який містить радіоактивну речовину або технічний пристрій, що створює або в певних умовах здатний створювати іонізуюче випромінювання. На стадії проектування будь-якої практичної діяльності джерело іонізуючого випромінювання розглядається в якості джерела як поточного, так і потенційного опромінення.

Довгоіснуючі радіоактивні відходи – див. радіоактивні відходи.

Доза потенційного опромінення - доза опромінення персоналу або населення, яка є результатом реалізації критичної події.

Захоронення глибинне (у стабільних геологічних формаціях) – вид захоронення РАВ, що використовує систему інженерних та природних бар'єрів, що розміщується на глибині сотень метрів від поверхні землі (і глибше), з метою тривалої (на період часу, порівняний з часом життя сотень майбутніх людських генерацій) ізоляції РАВ від попадання їх у біосферу.

Захоронення поверхневе (приповерхневе) – вид захоронення РАВ у спорудах, які розташовані на поверхні або у поверхневих шарах землі, коли товща захисного покриття складає декілька метрів, або захоронення у печерах на глибині декількох десятків метрів від поверхні землі.

Захоронення радіоактивних відходів – розміщення РАВ у об'єкті, призначеному для поводження з радіоактивними відходами без намірів їхнього використання. В рамках прийнятої в даному документі підрозділу видів збереження РАВ, наведеному загальному визначенню захоронення, РАВ відповідає: захоронення РАВ - це такий вид постійного збереження РАВ, при якому використання їх у будь-яких сучасних або майбутніх технологічних процесах неможливе.

Збереження радіоактивних відходів – частина проектного технологічного процесу поводження з РАВ, яка передбачає розміщення РАВ в межах інженерної споруди, що забезпечує ізоляцію радіоактивності від її проникнення у довкілля у кількостях, що перевищують встановлені для даного об'єкту величини допустимих газо-аерозольних викидів та водних скидів за рахунок природних та штучних конструкційних бар'єрів, з можливістю наступного вилучення РАВ для транспортування, переробки та захоронення.

Зберігання – вид тимчасового збереження РАВ. При цьому тимчасовий характер зумовлено тим, що або проектною технологією передбачене попереднє зберігання РАВ протягом певного терміну, або необхідність тимчасового збереження РАВ виникла при ліквідації (мінімізації) наслідків аварії.

Звільнення – звільнення (обмежене або повне) практичної діяльності або джерела іонізуючого випромінювання у рамках практичної діяльності від регулюючого контролю з боку органу Державного регулювання - Державної санітарно-епідеміологічної служби Міністерства охорони здоров’я України.

~ обмежене – нерозповсюдження окремих положень, вимог санітарного законодавства та видів санітарного нагляду на розглядуване джерело або практичну діяльність.

~ обмежене РАВ у сховищах надається, якщо рівні вилучення за критерієм питомої активності, який встановлено ОСПУ-2000, перевищені, однак гарантовано:

  • (а) неперевищення річної ефективної дози поточного опромінення критичної групи населення 0,01 мЗв·рік-1 та колективної річної ефективної дози поточного опромінення 1 люд.-Зв;
  • (б) неперевищення референтного дозового рівня Б потенційного опромінення (1 мЗв·рік-1).

    Якщо при виконанні (а) величина потенційного опромінення виявляється в інтервалі між референтними рівнями Б та А (1-50 мЗв·рік-1), на розсуд Держсанепідемслужби Міністерства охорони здоров’я України обмежене звільнення РАВ у сховищах може бути надане зі спеціальними вимогами, перелік яких встановлюється СПОРО або спеціальними документами, затвердженими центральними органами Державної санітарно-епідеміологічної служби Міністерства охорони здоров'я України.

~ повне – нерозповсюдження всіх положень і вимог санітарного законодавства, а також видів санітарного нагляду на розглядуване джерело або практичну діяльність.

~ повне РАВ у сховищах – надається за умов:

  • (а) неперевищення рівнів вилучення (за критерієм питомої активності), регламентованих ОСПУ-2000, для кожного радіонукліду, який міститься в РАВ;
  • (б)  неперевищення річної ефективної дози поточного опромінення критичної групи населення від нормально функціонуючого сховища (0,01 мЗв·рік-1) та колективної річної ефективної дози поточного опромінення 1 люд.-Зв;
  • (в) неперевищення референтного рівня Б потенційного опромінення (1 мЗв·рік-1).

~ рівень – граничне значення радіоактивності, або радіоактивного забруднення, або дози поточного і потенційного опромінення, при неперевищенні яких радіоактивні відходи та РАВ у сховищах можуть бути звільнені (повністю або обмежено) від контролю органами державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки, а в рамках даного документу - органами Державної санітарно-епідеміологічної служби.

Критична подія – подія, що безпосередньо призводить до реалізації потенційного опромінення. Критична подія може бути об'єднанням множин часткових критичних подій.

~ окрема – подія, виникнення якої неминуче призводить до опромінення. Сукупність таких подій визначається як критична подія.

~референтна ймовірність – значення ймовірності критичної події, яка забезпечує неперевищення референтних ризиків при різних рівнях доз потенційного опромінення.

Обмежене звільнення – див. звільнення.

Обмежене звільнення РАВ у сховищах – див. звільнення.

Опромінення – вплив на людину іонізуючого випромінювання від джерел, які знаходяться поза організмом людини (зовнішнє опромінення), або від джерел, що знаходяться всередині організму людини (внутрішнє опромінення).

~ потенційне – опромінення персоналу та населення в умовах практичної діяльності, яке реалізується безпосередньо після деякої непередбаченої проектним технологічним процесом критичної події, ймовірність виникнення якої не перевищує 1x10-2 рік-1.

~ поточне – заплановане опромінення персоналу та населення, яке у межах запланованого проектом технологічного процесу завжди супроводжує (або з високою ймовірністю може супроводжувати) практичну діяльність.

Органи державного регулювання ядерної і радіаційної безпеки – Міністерство охорони здоров'я України, Міністерство охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, інші органи державної виконавчої влади згідно законодавства України.*

Повне звільнення РАВ у сховищах – див. звільнення.

Потенційне опромінення – див. опромінення.

Прийнятний ризик – див. ризик.

Радіоактивні відходи (РАВ) - матеріальні об'єкти і субстанції, активність радіонуклідів або радіоактивне забруднення яких перевищує рівні, встановлені діючими нормативами, за умови, що використання цих об'єктів і субстанцій не передбачається.

Відповідно до цього загального визначення РАВ розглядаються як особливий вид радіоактивних матеріалів (у будь-якому агрегатному стані), відносно яких:

  • - встановлено, що ні зараз, і ніколи в майбутньому вони не можуть бути використані, або
  • - ще нема остаточного рішення відносно того, яким чином ці матеріали можуть бути використані в рамках сучасних або створених у майбутньому технологічних процесів, а також
  • - вміст (питома активність) радіонуклідів у цих відходах перевищує встановлені "Основними Санітарними правилами забезпечення протира-діаційного захисту України" (ОСПУ) рівні вилучення цих радіонуклідів із сфери санітарного нагляду.

    ~ довгоіснуючі радіоактивні відходи, рівень звільнення яких від контролю органу державного регулювання досягається через триста років та більше після їхнього захоронення;

    ~ короткоіснуючі радіоактивні відходи, рівень звільнення яких від контролю органу державного регулювання досягається раніше, ніж через триста років після їхнього захоронення.

Регулюючий контроль – див. санітарний нагляд.

Референтна ймовірність критичних подій - див. критична подія.

Референтний ризик – див. ризик.

Референтний сценарій критичної події – див. сценарій критичної події.

Референтні дозові рівні потенційного опромінення – два рівні (А та Б) середньорічних ефективних доз потенційного опромінення населення, які використовуються при прийнятті рішення відносно типу сховища, а також форми і часу звіль-нення (у майбутньому) даних РАВ від регулюючого контролю у сховищі, яке розглядається.

Ризик (узагальнений ризик) – міра шкоди для здоров'я людини, що опинилася у сфері дії опромінення, яка чисельно дорівнює добутку двох величин:

  • ймовірності опромінення в одиницю часу (рік);
  • ймовірності реалізації радіологічних (стохастичних, детерміністичних, гострих клінічних) наслідків для здоров'я осіб, що можуть стати об'єктами цього опромінення. Чисельне значення ймовірності нестохастичних наслідків опромінення приймається рівним одиниці, якщо величина цього опромінення перевищує відповідні дозові пороги, в протилежному випадку – ця ймовірність приймається такою, що дорівнює нулю.

~ ризик, який ігнорується – величина ризику нижча 5x10-7 рік-1;

~ прийнятний – величини ризиків, які покладені в осно-ву встановлених НРБУ-97 лімітів доз для персоналу, а також лімітів доз (в умовах практики) і дозових рівнів припинення втручання для населення;

~ референтний – числові значення ризиків, які було встановлено для обмеження потенційного опромінення персоналу та населення, що не перевищують рівні прийнятного ризику.

Ризик, що ігнорується, – див. ризик.

Рівень звільнення – див. звільнення.

Санітарний нагляд(у рамках даного документу - регулю-ючий контроль) за забезпеченням радіаційної безпеки - здійснення Міністерством охорони здоров'я України (органами Держсанепідслужби):

(а) функцій Державного санітарно-епідеміологічного нагляду відповідно до Закону України "Про забез-печення санітарного та епідеміологічного благопо-луччя населення" та "Положення про Державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні";

(б) функцій Органу державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки відповідно до ст. 23 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку".

Санітарний нагляд базується на всій системі законодавчих, нормативно-правових, регламентуючих доку-ментів санітарного законодавства, чинних в Україні.

Сховище радіоактивних відходів – в рамках даного документу - споруда для зберігання (тимчасове збереження) або захоронення (постійне збереження) РАВ з обов'язковим забезпеченням інженерних, геологічних, фізичних та інших бар'єрів, які перешкоджають міграції радіонуклідів у навколишнє середовище у кількостях, що перевищують встановлені для даного сховища допустимі значення скидів і викидів радіоактивних речовин.

~ глибинне – сховище РАВ, призначене для їх захоро-нення в глибоких стабільних геологічних формаціях, здатних забезпечити надійну та тривалу (порівняну з часом зміни сотень майбутніх людських генерацій) ізоляцію РАВ від попадання їх у біосферу;

~ поверхневе (приповерхневе) - сховище РАВ, призна-чене для їх захоронення та таке, яке є спорудою, розта-шованою на поверхні або в приповерхневому шарі землі, спеціально обладнане й конструкційно оформлене таким чином, щоб гарантувати тривалу ізоляцію РАВ від попа-дання їх у біосферу, а також забезпечувати дотримання вимог і регламентів, встановлених Санітарним Законо-давством для подібного типу сховищ.

Сценарій критичної події – послідовно-паралельний ланцюг подій (відмов), який містить початкові й проміжні події (відмови) і спричиняє, в кінцевому підсумку, критичну подію.

~ референтний – сценарій формування критичної події, визначений НРБУ-97/Д-2000 як обов'язковий при прийнятті рішення щодо типу захоронення.

Узагальнений ризик – див. ризик.

Часткова критична подія – див. критична подія.

 

*Ст. 23 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку".

 


Вище ] Спадкоємність та новизна ] [ Абревіатури, терміни, визначення ] Частина 1 ] Частина 2 ] Частина 3 ] Частина 4 ] Частина 5 ] Додаток 1 ] Додаток 2 ] Додаток 3 ] Додаток 4 ] Додаток 5 ]